Четвер
14.12.2017
Вітаю Вас Гість

Запрудянське НВО "ЗОШ І-ІІІст. - дитячий садок"
Головна Реєстрація Вхід
Каталог файлів »

Історія школи [2]
Історія села Запруддя [4]
Голодомор [1]
ІІ Світова війна [2]
Медалісти школи [1]
Видатні земляки [1]

Головна » Файли » Історія школи » ІІ Світова війна

СТОРІНКАМИ ВІЙНИ
21.12.2016, 18:51

Глибокий і сумний спогад залишила в нашій пам'яті і пам'яті наших близьких та рідних Велика Вітчизняна війна.

За звільнення нашого села, яке було визволено в ніч з 6 на 7 січня 1944 року, загинуло 117 воїнів.

В Братській могилі похоронено 382 воїни, 75 із них так і залишилися невідомими солдатами.

Найзапекліші бої за  село Запруддя відбувалися в Сухоярці.

Учасником бойових дій за визволення села був командир мінометного взводу 55, гвардійського орденів Кутузова, Олександра Невського, назви Венського механізованого полку 16 гвардійської механізованої дивізії, гвардії молодший лейтенант Люкшин Микола Михайлович, мешканець Орловської області. Якого через 40 років, після війни розшукали наші слідопити.

Люкшин Микола Михайлович у 1985 році відвідав наше село, а також села Маківку, Савинці, Ліщинку, Землянку, Тарасівку, які він визволяв у 1944 році від німецьких загарбників.

Про бойові дії він описав у своєму спогаді-нарисі «Сухоярка».

"Мне часто сняться те ребята,

Атаки в яростном бою

В Сухоярке у Запрудья

Сложили голову свою.

М.М.Люкшин

Люкшин М.М.

ВІД  АВТОРА

Не легко давсь мені опис подій часів Великої Вітчизняної війни. Я ніколи не був письменником, журналістом. До того ж, ці події являються сорокарічною давністю. І ще мене турбує те, що я не знаю частини людей, командирів за прізвищами, іменами, по батькові, а також назв населених пунктів, про які приходиться писати. У нас тоді не було часу познайомитись і дізнатись один про одного хоч якісь відомості. Багатьом із нас з командирами  довелось спілкуватись менше доби, тобто, до битви 6 січня 1944 року в Сухоярці.

5 січня 1944 року приблизно в десять чи одинадцять годин вечора ми прибули в населений пункт, назви якого не пам”ятаю, і поповнили в ньому свою частину першого батальйону 343 стрілкового полку.

Трохи відпочивши і не дочекавшись обіцяної нам вечері, вночі виступили на переслідування відступаючих гітлерівців. Ось у цей нічний час ми і побачили своїх командирів уперше, яких як слід розгледіли на світанку в дорозі наступного дня. Я пам”ятаю, що село знаходилось в ліщині балки. Від нього до Михайлівки  ми вночі в безмовній тишині пройшли по якомусь населеному пункті, назви якого я також не знаю.

8 січня 1944 року ми полем пересувались до села Землянка. Йшли разом з командиром роти старшим лейтенантом ____________, завели розмову. Я коротко відповів звідки я, де навчався, де воював, чим командував, скільки разів мене поранено, а сам він із Донбасу. З командиром взводу молодшим лейтенантом ______________ такої розмови не відбулося, але я пам”ятаю, що він із Орловщини і командувати  взводом -  призначений після закінчення училища чи курсів. Ось ці недоліки чи прогалини і приводиди мене у відчай. Я полишав роботу, щоб поновити в своїй пам'яті імена людей та назви населених пунктів, потрібен був час, щоб я міг щось пригадати, листуючись. А ще був один варіант -  побувати в цих місцях самому і уточнити маршрут від Обухова до села Землянки, а разом з тим пригадати і людей.

На це також потрібен час. Я ще продовжую працювати заступником директора Канаєвського хлібоприймального підприємства.   Після перебування в селах Маківка і Запруддя, я два роки працював директором цього підприємства. А робота з хлібом потребує великих затрат часу, не рахуючись із вихідними днями, особливо в період заготовки,

В Запрудді І.С. Косяк мене познайомив з господинею хати по центрі Сухоярки, яку в бою запалили, знищуючи кулеметну точку.  Я навіть і тоді  не міг записати її прізвище. ім”я. по батькові. Та можна було і ще дещо уточнити, але у мене не вистачало часу, а до того ж закрутила голову ваша хороша, бажана гостинність. Багато разів переробляв написане. В результаті твердо вирішив описати бойові дії з вищезазначеними недоліками. Вони не  такі ж уже й  великі, але головне, що збереглося в моїй пам”яті,  я виклав. Прошу, шановні читачі, не акцентувати серйозної уваги на допущені граматичні помилки. Я восьмирічку закінчив сорок чотири роки тому назад. З часом відновимо з вашою допомогою, юні слідопити, імена, прізвища командирів та інших потрібних людей, а також маршрут частини і населених пунктів. Тоді повніший і змістовніший буде мій опис подій, бойових подвигів, які ввійшли в історію воєнних літ Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.

/М.Люкшин/     Травень 1985 року

Не можна не згадати про нашого земляка, героя Радянського Союзу Кузьму Демидовича Висоцького.

КУЗЬМА    ДЕМИДОВИЧ  ВИСОЦЬКИЙ

(31. 10. 1911 - 04. 03. 1940)

Народився 18 (31) жовтня 1911 року в селі Запруддя Ракитнянского району Київської    області   в    сім’ї    селянина. Українець. Освіта    початкова. В 1929 році поїхав на Донбас, працював на шахті, с 1933 - на стіклозаводі в Чагодощенському   районі    Вологодської    області.     В    лавах      червоної Армії РКК з 1939 року.

В грудні 1939 року   Висоцький  проявляє себе, як відважний і сміливий боєць. Вперше в історії  військового мистецтва  в  бойовій обстановці  він укріпив танковий кулемет  на танку  і влучним вогнем відбив чотири  атаки наступаючого  батальйону  білофін.  Коли танк,  підбитий  снарядом, зупинився, а в кулеметі  трапилася  затримка,  Висоцький  швидко усунув її і, будучи вже пораненим, продовжував  знищувати  ворога.

Звання  Героя Радянського Союзу Кузьмі Демидовичу Висоцькому присвоєно 15 січня 1940 року.

В лютому 1940 року командир кулеметного взводу Висоцький в бою при заволодінні островом Пуккіонсарі (острів Козлиний, Виборгський район Ленінградської області)     був тяжко  поранений, помер у госпіталі 4 березня

1940 року. Захоронений в Санкт-Петербургзі на Богословскому кладовищі.

Могила К.Д.Висоцького

Його іменем назване місто в Ленінградській області (бувший Тронгзунд), вулиці в селі Запруддя і селищі Сазонка Чагодощенського районі, острів в Балтійскому морі, Вибогська затока. В Запруддя установлено бюст, в Чагоді - стелу.

...Однажды морозным утром связной командного пункта полка Кузьма Высоцкий получил приказание доставить боевое донесение в 3-ю роту, которая вела бой за удержание высоты. По-пластунски пробравшись к переднему краю и выполнив задание, Высоцкий мог вернуться назад. Но заметив, что противник обходит пулеметный взвод с левого фланга, связной быстро вернулся в роту, чтобы вовремя сообщить об опасности.

— Товарищ командир,— крикнул Высоцкий,— со стороны леса наступает противник.

Пулеметчики открыли по наступающему врагу дружный огонь, но обстановка усложнялась. Финны овладели выгодной высотой. С нее они могли обрушиться на наших пулеметчиков.

Высоцкий бросился вперед, увлекая за собой бойцов роты. Мужество и самообладание Высоцкого, его смелость ободрили пехотинцев. Вдруг наш пулемет умолк. Около него беспомощно возился подносчик патронов.

— Не теряйся, дружище! Прикрывай меня огнем из винтовки,— и Высоцкий лег за пулемет.

Вскоре на выручку бойцам переднего края подошли два танка. Навстречу первому танку кинулся Высоцкий.

— Товарищ лейтенант, возьмите меня на броню с пулеметом!

— Давай своего «Максима» на броню,— согласился командир.

Танк вышел на опушку леса. Высоцкий заметил более трех десятков финнов и открыл прицельный огонь. Вслед за танком наступали советские пехотинцы.

Танк устремился в сторону скопления противника, и Высоцкий бил без промаха. Противник бросился наутек, а танк настигал его своими гусеницами. Часть вражеских солдат рассеялась по лесу. Разворачиваясь то вправо, то влево, танк задел за толстую ветку сосны. Ветка сбила с танка коробку с пулеметной лентой. Пулемет замолчал в самый критический момент.

Невдалеке Кузьма заметил лежавший на снегу гранатомет. Спрыгнув с площадки танка, Высоцкий зарядил гранатомет, выбрал цель покрупнее. Сделал выстрел, но промахнулся. Учел свою ошибку и со второго выстрела угодил в самую гущу врагов. Финнские солдаты кинулись наутек, бросая оружие. Их преследовали советские пехотинцы.

Отбив четыре атаки, Кузьма Высоцкий уничтожил более ста белофиннов.

На командный пункт Высоцкий приехал, находясь на броне танка. Он крепился до последней минуты, но сойдя на землю, потерял сознание. Его отнесли в лазарет.

Но недолго пробыл он на лечении. Высоцкий всячески убеждал врачей отпустить его на фронт. И это ему удалось.

...В феврале 1940 года шли напряженные бои на подступах к городу Выборгу. В одном из боев смертью храбрых пал командир пулеметного взвода. Достойным его преемником стал опытный пулеметчик Кузьма Высоцкий.

Чтобы расчистить дорогу наступавшим на Выборг советским войскам, потребовалось разгромить вражеский опорный пункт, располагавший мощными огневыми точками. Он был расположен на высокой железнодорожной насыпи, превращенной белофиннами в ледяную гору.

Как командир пулеметного взвода, Высоцкий произвел тщательную разведку на подступах к ДЗОТу. Несколько раз вызвав на себя огонь, разведчики уточнили уязвимые места врага. Решено было начать штурм вражеского укрепления на рассвете.

Неожиданно для финнов взвод Высоцкого повел решительную атаку на опорный пункт с тыла. У врага началась паника. Высоцкий организовал преследование противника.

Вот уже недалеко видны окраины курортного города Уураса (Тронгзунд). На выручку советским воинам-пехотинцам бежали бойцы других подразделений. В разгар боя Высоцкий был смертельно ранен...

Категорія: ІІ Світова війна | Додав: Валя
Переглядів: 39 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0